Žgaravica
Žgaravicu je svatko od nas iskusio bar jednom u životu, nakon nekog obilnog obroka koji nas je tako neodoljivo pozivao na još...
Žgaravica nastaje kao reakcija želuca na prevelik unos začinjene hrane (pržena, masna, kisela hrana...), gaziranih sokova, slatkih jela ili alkoholnih pića. Naime, želudac pojačano luči kiselinu, ista ta kiselina diže se u jednjak i izaziva neugodnu bol i pečenje. Osim hrane i pića, žgaravicu mogu uzrokovati i neki lijekovi (antibiotici, antidepresivi...), cigarete i dobro nam znani stres.
fotografija Od slatkoga slađe
Provjereno učunkovita prva pomoć kod žgaravice je soda bikarbona (sadrži kalcij, koji djeluje protuupalno), bilo da ju konzumirate rastopljenu u čaši vode ili direktno u obliku praha žličicom. Nadalje, preporučuje se konzumiranje indijskih oraščića, badema, lješnjaka i suhih šljiva jer sakupljaju višak želučane kiseline i time olakšavaju bol i pečenje. Banane su također dobar saveznik u borbi protiv žgaravice, jer stvaraju prirodnu obranu od želučane kiseline. Preporučuje se i spavanje na lijevom boku, jer je u tom položaju želudac niže i kiselina se ne može dizati.
Čaj od bosiljka
5 g sušenog lišća bosiljka
2 dl vode
Preliti vodom sušeno lišće bosiljka, ostaviti 15 minuta i procijediti. Popiti najmanje dvije šalice čaja dnevno.
Napitak od koprive
200 g listova koprive
1 l rakije
Listove koprive očistiti i oprati, staviti u staklenku i preliti domaćom rakijom. Ostaviti poklopljeno na sunčanom ili toplom mjestu nekoliko dana, te procijediti prije konzumiranja. Uzimati 0,3 dl ujutro na tašte i po potrebi tijekom dana.
Čaj od pelina
1 žličica sušenog pelina ( mješavina korijena i lista)
2 dl vode
Preliti sušeni pelin vodom, ostaviti 15 minuta i procijediti. Konzumirati maksimalno 3 šalice čaja dnevno.
Vaša
Anamarija Tesar