Klice
Jeftina, zdrava hrana koju svatko može uzgojiti u kući. Nije nam potreban ni vrt, ni navodnjavanje, već samo nekoliko staklenki i netretirano sjeme za klijanje. Svi koji teže zdravom načinu prehrane odlučit će se za uzgoj ove visokovrijedne namirnice. Tijekom procesa klijanja dolazi do promjene molekularne strukture čime se višestruko povećava sadržaj vitamina, aminokiselina i vrijednih enzima.
Klice koje možete sami uzgajati kod kuće:
- sjemenke lana, sezama, suncokreta
- pšenicu, raž, zob
- od povrću tu su: kupus, mrkva, brokula, celer, špinat, rotkvica
- od mahunarki sjeme leće i slanutka
Kako na jednostavan način uzgojiti klice?
Sjeme preliti vodom, staklenku zatvoriti gazom i pričvrstiti gumicom.
Ostaviti stajati preko noći. Ujutro izliti vodu preko gaze i staklenku postaviti u kosi položaj kako bi sva voda istekla.
Sjeme mora biti vlažno, a ne mokro.
2-3 puta dnevno ispirati sjeme, uliti čistu vodu i odmah izliti. (gazu ne skidati)
Staklenke držati u tamnijoj prostoriji. Zadnji dan, prije konzumiranja možete staviti klice na sunce da im se razviju mali listići.
Već nakon 4-5 dana klice su spremne za uporabu. Tada klice dobro isprati, zatvoriti staklenku zatvaračem i pohraniti je u hladnjak kako bi zadržale svježinu nekoliko dana.
Klice koristiti u salatama, sendvičima, hladnim juhama, namazima...
Najbolja temperatura za uzgoj klica je oko 24 ̊C. Koristiti organsko sjeme za klijanje.
Klice je najbolje konzumirati sirove ili što manje termički obrađene.
Klice se konzumiraju zajedno sa sjemenkama, budući da nakon ispiranja i tijekom klijanja postanu meke i spremne za uporabu.
Zadnja fotografija prikazuje klice mungo graha, sjeme lako za uzgajanje klica. Preporučila bih sjeme rotkvice, izuzetno ukusne i dekorativne.