Povišena tjelesna temperatura
Svi mi koji imamo djecu više puta smo se našli u situaciji koja je bila na rubu paničnog napada, onaj trenutak kada dijete ili draga osoba promijeni uobičajeno ponašanje, kada je golim okom vidljivo crvenilo na njegovom licu, onaj pogled na toplomjer koji pokazuje vrijednost veću od one koju smatramo normalnom. Malo nas u tom trenutku ima mirnoću koja bi bila potrebna da se sjetimo činjenice što je zapravo povišena tjelesna temperatura i kako je, u većini slučajeva, sama po sebi bezopasna.
Da ponovimo, povišena tjelesna temperatura znak je da se tijelo bori protiv nekog virusa ili bakterije unutar našeg organizma, odnosno neke vrste upale. Što je organizam u mogućnosti razviti višu temperaturu, znak je da se uspješnije bori protiv te upale. Vrlo je važno unositi dovoljno tekućine, ponajprije vode, da bi se spriječila dehidracija organizma.
Prva pomoć kod povišene tjelesne temperature svakako je mlaka kupka, pri čemu voda nikako ne smije biti pre hladna. Koža je naš najveći organ i pokriva cijelu površinu našeg tijela i samim time je kroz kožu najlakše djelovati. Tuširanje mlakom vodom jednako je učinkovito za one koji nemaju kadu. Za još učinkovitije djelovanje mlake kupke, možete u nju dodati šalicu jabučnog octa ili 2 žlice đumbira u prahu. U takvoj kupki nije preporučen boravak duži od 10 minuta.
Nadalje, razni oblozi na stopalima također su vrlo učinkoviti. Zašto stopala? Na stopalima se nalazi približno 7000 živčanih završetaka koji direktno komuniciraju sa svim organima u našem tijelu i tako predstavljaju direktan „ulaz“ u tijelo. Oblozi se stavljaju direktno na stopala, pričvrste prijanjajućom folijom, gazom, krpom ili čarapom i mijenjaju čim se zagriju.
fotografija Od slatkoga slađe
Oblozi:
-
sirovi krumpir (oguliti, narezan na ploške ili nariban staviti na stopala i pričvrstiti)
-
svježi kupus ( listove kupusa pričvrstiti na stopala)
-
bjelanjak ( namočiti gazu ili krpu u bjelanjak i omotati stopala)
-
crveni luk ( nasjeckati, pomiješati s malo maslinovog ulja i morske soli i utrljati u stopala ili samo narezati na ploške i pričvrstiti na stopala)
-
češnjak ( mješavinu 2 režnja češnjaka i 2 žlice maslinovog ulja lagano zagrijati, nanijeti na gazu ili krpu i omotati stopala)
-
jabučni ocat ( u otopinu omjera 2/3 octa i 1/3 vode namočiti gazu ili krpu i omotati stopala)
Mnogo je namirnica koje pomažu u borbi protiv povišene tjelesne temperature. Voće i povrće bogato je vitaminima koji podižu imunitet i time pomažu direktno tijelu u borbi protiv virusa i bakterija. Naranča, jagode, lubenica, ananas, dinja i kivi poznati su kao namirnice s visokim udjelom vitamina C i kao svježe iscijeđeni sok pomoći će u borbi protiv dehidracije i brže obnoviti imunološki sustav . Taj isti cijeđeni sok moguće je smrznuti kao kockice u slučaju da nam je lakše „pocuclati“ tu kockicu nego piti.
Napitci:
-
2 žličice jabučnog octa ( jabučni ocat ima antiodksidativna svojstva i uništava loše bakterije)
1 žličica meda
Otopiti u čaši vode i popiti više puta dnevno.
-
1 režanj češnjaka usitnjenog na veće ili manje komade preliti šalicom vruće vode, pustiti da odstoji 10 minuta.
Po želji procijediti i začiniti medom i limunom.
Napitak popiti 2 puta dnevno.
-
½ žličice naribanog đumbira preliti šalicom vruće vode, pustiti da odstoji 10 minuta (đumbir potiče znojenje i time snižava temperaturu).
Po želji procijediti i začiniti medom i limunom.
-
Šaku grožđica preliti šalicom vruće vode i ostaviti da omekšaju.
Usitniti grožđice u tekućini u kojoj su se natapale.
Po želji začiniti medom i limunom.
Hrana:
-
grickajte bademe – sadrže salicin, prirodni antiobiotik
-
chilli paprika - ljuta hrana potiče znojenje koje je prirodni mehanizam hlađenja tijela
-
tamna čokolada- izvor flavonoida, ima protuupalna svojstva
-
zobena kaša - bogata vitaminima i mineralima, sadrži antioksidanse
-
banane - sadrže kalij koji se gubi tijekom znojenja i nadoknađuju izgubljene elektrolite
Vaša
Anamarija Tesar